top of page

SPORDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR


Her duyduğunuza inanmayın , hele ki söz konusu sağlığınızsa asla inanmayın . Bu yazımızda sporla ilgili bildiğiniz bütün "doğruları" alt üst edeceğiz .

Hadi başlayalım; işte 10 maddede sporla ilgili doğru bilinen yanlışlar :

Madde 1 YANLIŞ: Spora başlamadan önce bölgesel ısınma yeterlidir.

DOĞRU: Yeterli ısınma ile gerek aerobik enerji oluşumu, gerekse anerobik enerji oluşumu olumlu yönde etkilenir. Nöro-musküler (sinir-kas) fonksiyonu açısından bakıldığında yeterli ısınma ile kas kuvvetinin arttığı saptanmıştır.Isınma süresi yapılan spor dalına göre değişiklik göstermektedir. Literatüre baktığımızda bu süre için minimum 10 dakika ile 30 dakika arasında değerler görülmektedir.Isınmanın sağlık açısından en önemli faydası, kas, ligament ve tendon yaralanmaları gibi sportif sakatlanma risklerini en aza indirgemesidir. Spor literatürü tarandığında yeterli sürede ve gerekli şekilde yapılmamış ısınma tekniklerinin performans üzerinde olumsuz etkiler gösterdiği saptanmıştır.

Madde 2 YANLIŞ: Egzersiz sırasında ve sonrasında soğuk su içilmemelidir.

DOĞRU: Egzersiz sonrasında termo-regülasyon (artan vücut sıcaklığının dengelenmesi) için özellikle soğuk su içimi yararlıdır. Beslenme uzmanları suyun soğukluğunun 5 ila 10 derece olmasını önermektedir.

Madde 3 YANLIŞ: Kas definasyonu yüksek tekrarlı çalışmalarla sağlanır.

DOĞRU: Kas definasyonunun oluşmasını sağlayan tekrar sayısı değil, deri altı yağının düşük olmasıdır. Bu da yüksek tekrar sayısından ziyade, gün içinde harcanan toplam kalori miktarı ve diyetle doğru orantılıdır.

Madde 4 YANLIŞ: Cardio egzersizinde 12. dakikadan itibaren vücut yağ yakmaya başlar.

DOĞRU: Vücut cardio egzersizi yapmaya başladığı andan itibaren hem karbonhidrat hem de yağ yakar. Tüketim, ilk dakikalarda karbonhidrat ağırlıklıdır, süre uzadıkça yağ yakımı başlar. Yağ yakım süresi kişisel özelliklere göre değişim gösterir. Yaş, cinsiyet, antrenman geçmişi ve vücut tipi bu özellikleri belirlemektedir.

Madde 5 YANLIŞ: Daha fazla protein daha fazla kas demektir.

DOĞRU: Ne yerseniz yiyin, çok fazla yerseniz yağlanırsınız. Kas büyümesi antrenman ve rejenerasyonun bir sonucudur. Beslenme düzeninizde daha fazla protein alımı kaslarınızın gelişimini sağlamaz. Protein takviyeleri antrenmandan daha iyi sonuç almanıza yarayacaktır, ancak yeteri kadar çalışmıyorsanız tatminkar sonuç elde etmeniz mümkün olmayacaktır.

Madde 6 YANLIŞ: Yüksek bir BMI değeri, kilo verme gerekliliğinin göstergesidir.

DOĞRU: Vücut kitle indeksi (BMI) boy ve kiloyu dikkate alarak yeni başlayanlar için sayısal bir değer verir. Ancak BMI, fiziksel uygunluk, kemik yapısı ve vücut tipi gibi parametreleri içine almayan bir yapıya sahiptir. Unutmayın ki vücut ağırlığı ile vücut yağı aynı şey değildir.

Madde 7 YANLIŞ: Nasıl olursa olsun, kilo kaybı iyidir.

DOĞRU: Sağlıksız bir diyet programı ya da dengesiz beslenmeden kaynaklanan kilo kaybı, kalbin zorlanmasına, metabolizmanın ve elektrolit sisteminin bozularak kardiyak aritmilere ve diğer ciddi sorunlara yol açabilir. Bunlar ayrıca anoreksi ve bulimia gibi yaşamı tehdit eden yemek bozukluklarına da neden olabilir. Anında ya da sürekli kusma ile kilo kaybı sağlanabilir ancak bunun yerine dengeli beslenme ve spor çok daha iyi ve sağlıklıdır.

Madde 8 YANLIŞ: Her gün 100 mekik çekerseniz karın yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

DOĞRU: Çoğu insan her gün mekik çekerek karın bölgesindeki yağlardan kurtulabileceğini düşünür. Bölgesel kas gelişimi mümkündür ancak bölgesel yağlanmadan kurtulmak pek mümkün değildir. Vücut yağını azaltmak için, yağ nerede depolanmış olursa olsun genel bir çalışma, cardio antrenman ve özel bir diyet şarttır. Her gün 100 mekik çekmenin size getirisi olsa, olsa sırt ağrıları ve kronik bel problemleridir. Güzel karın kaslarına sahip olmak düzenli ve sağlıklı bir beslenme ile mümkündür.

Madde 9 YANLIŞ: İnce=sağlıklı

DOĞRU: Bu sıska insanlar iyi görünüyor olabilirler ancak bu onların sağlıklı olduğu anlamına gelmez. İnce insanlar da sağlıksız yağ taşıyabilir. Bu yağlar viseral yağ olarak adlandırılır ve hayati organları sarar. Bu, kalp rahatsızlıkları, tip 2 diyabet ve kanser için risk taşıyan bir durumdur Tip 2 diyabet hastalarının çok yemek yiyen ve çok az egzersiz yapan insanlar olduğu bilinir. Öte yandan yapılan araştırmalarda şeker hastalığı olan kişilerin %20′sinin ince insanlar olduğu saptanmıştır.

Madde 10 YANLIŞ: Bayanların uyguladıkları göğüs egzersizleri göğüs boyutunda artışa neden olur.

DOĞRU: Kadınların göğüsleri , çoğunlukla yağ dokusundan oluştuğu için, ağırlık yoluyla göğüs boyutunu artırmak mümkün değildir. Nitekim, “vücut yağ oranı”nızı yüzde 12′nin altına çekerseniz, göğüs büyüklüğü azalacaktır. Göğüs boyutunu artırmak için tek yol, yağlanmak veya göğüs implantlarıdır.

Öne Çıkanlar
Son Yazılar
Arşiv
Etiket ile arayın
Henüz etiket yok.
bottom of page